Folge uns
iBookstore
Android app on Google Play
Gefällt mir
Ein Programm der Universität Leiden
Der Flash des Nachthimmels
16. November 2018

Space Scoop (Turkish)

Hier können Sie das neueste Space Scoop lesen, unseren Astronomie Nachrichten Service für Kinder ab einem Alter von 8 Jahren. Die Idee hinter Space Scoop ist es, die Art zu ändern, wie Wissenschaft von jungen Kindern oft wahrgenommen wird, nämlich als veraltet und mit langweiligen Themen. Indem wir aufregende neue astronomische Entdeckungen mit Kindern teilen, können wir sie dafür begeistern, ein Interesse an Wissenschaft und Technik zu entwickeln. Space Scoop ist ein wunderbares Mittel, das in Klassenräumen verwendet werden kann, um die jüngsten Nachrichten aus der Astronomie zu lehren und zu diskutieren. 

Space Scoop ist verfügbar in den folgenden Sprachen:

Englisch, Dutch, Italian, German, Spanish, Polish, Albanian, Arabic, Bengali, Bulgarian, Chinese, Czech, Danish, Farsi, French, Greek, Gujarati, Hebrew, Hindi, Hungarian, Icelandic, Indonesian, Japanese, Korean, Maltese, Norwegian, Portuguese, K’iche’, Romanian, Russian, Sinhalese, Slovenian, Swahili, Tamil, Tetum, Turkish, Tz’utujil, Ukrainian, Vietnamese, Welsh

Titan Toz Kaldırıyor
1. October 2018:
Yüzüklerin Efendisi: İki Galaksi
23. September 2018:
Patlayan Yıldızların Tozunu Kaldırmak
15. September 2018:
Uzaydan Yangınları Tahmin Etmek
7. September 2018:
Satürn, Süper Kalkanlar ve Güneş Fırtınaları
30. August 2018:
Çarpışan Yıldızlar Evrene Radyoaktif Atık Saçıyor
17. August 2018:
Gizem Çözüldü: Hayalet Parçacıklar Yanan Galaksilerden Geliyor
26. July 2018:
Devasa Yıldızlar Bile Tüy Gibi Düşer
16. July 2018:
Satürn'ün Aylarında Yaşam Olabilir mi?
9. July 2018:
Yeni Doğmuş Yıldız Etrafında Üçüz Gezegenler Bulundu
29. June 2018:
Uydular Gezegenimizin Akciğerlerini Temiz Tutuyor
15. June 2018:
Büyük Bir Yıldız Gizemi
8. June 2018:
Başka Bir Güneşten Çalıntı
1. June 2018:
Uzay Karıncası Dünya'ya Lazer Attı
25. May 2018:
Makineler Asteroidlerden Kaçmayı Öğreniyor
17. May 2018:
Asteroidlerin Uzak Kuzeni Keşfedildi!
13. May 2018:
Droidler Uzaylı Yaşam Arayışına Katıldı
27. April 2018:
Kozmik Büyüteç Şu Ana Kadarki En Uzak Yıldızı Tesbit Etti
17. April 2018: Astronomlar şu ana kadarki en uzak ve eski yıldızı buldu!
Arkeologlar dinozor fosilleri bulup eski mezarlara girmeleriyle bilinir, peki astronomlarla ortak noktaları nedir? Arkeologlar da astronomlar da eski objeleri bulup geçmişi anlamamıza yardımcı olur.
Astronomların geçmişi görmek için yerin derinliklerine inmelerine gerek yok, uzaydaki cisimlere bakmaları yeterli. Çünkü gökyüzündeki cisimlere bakınca zaten geçmişe bakmış oluyoruz.
Evrendeki hiçbir şey anında yer değiştiremez, ışık bile. Uzak yıldız ya da galaksilerden gelen ışığın Dünya'ya gitmesi milyarlarca yıl sürebilir. Bu yüzden onlara bakınca, aslında milyarlarca yıl önce, ışık yolculuğuna ilk başladığında nasıl göründüklerini görüyoruz.
Rekor kıran yıldız dokuz milyar ışık yılından daha uzakta, yani onun dokuz milyar yıl önceki halini görüyoruz. O zaman evren gayet genç, şimdikinin üçte biri yaşındaydı.
Evrendeki yıldızları teker teker görebilmek normalde mümkün değil, ama bu yıldız şans eseri 2000 kat büyütülünce astronomların teleskopları tarafından görünür hale geldi.
Devasa cisimler arkalarındaki yıldızların ışıklarını yüksek çekim kuvvetleri sayesinde bükebilir. Bir büyüteç gibi, bu yıldızın daha büyük görünmesine neden olur. Bu yıldızın ışığı iki şey tarafından büyütüldü: büyük bir galaksi kümesi ve Güneş'in üç katı kütleye sahip gizemli bir cisim.
Milyonlarca Yıldızın Işığıyla Parıldamak
21. March 2018:
Süper Kütleli Ne Kadar Ağır?
4. March 2018: Kozmik cisimlerin ne kadar devasa oldukları hakkında durmadan konuşuyoruz, ama devasa olmak için ne kadar kütleli olmak gerekir?

Bir şeyin ne kadar kütleli olduğundan bahsederken, boyutları ya da ne kadar büyük olduğu hakkında konuşmuyoruz. Kütle bir objenin ne kadar materyal içerdiğidir. Kafanız boyunda bir top pamuk şeker bir çikolata barından daha büyük olsa da daha az nesne içerdiği için daha az kütlelidir. Pamuk şekeri avucunuzda ezip büzüştürdüğünüzde bunu siz de göreceksiniz!

Astronomlar uzak evrende yaklaşık 50 tane süper kütleli kara deliğin kütlesini ölçtüklerinde hepsinin Güneş'ten en az beş milyon kat daha kütleli olduğunu gözlemledi!
Bu kadar uzaktaki bunca kara deliğin kütlesi ilk kez doğrudan ölçüldü, çünkü kara delikleri incelemek zor bir iş.

Çoğu teleskop sadece ışığı ölçebilir, fakat kara deliklerin çekim kuvveti o kadar güçlü ki ışık bile çekimlerinden kaçamaz. Bu nedenle teleskoplarımıza görünmezler ve bilim insanları onları incelerken son derece yaratıcı olmak zorundalar.
Kara deliklerin ölçülerini almak için bilim insanları kara deliğe yakın olan kozmik gaz ve toz gibi maddelerin parlaklığını ölçüp daha uzaktaki maddelerinkiyle kıyaslayan bir teknik kullandı.

Daha yakın maddelerin parlaklığını değiştiren her şey uzaktakilerinkini de değiştirir, ama biraz sonra. Arada geçen zamanı ölçerek astronomlar gazın kara delikten ne kadar uzak olduğunu ve böylece süper kütleli kara deliğin kendisini göremeseler de kütlesini ölçebilirler!  1 | 2 | 3 | 4 | 5 Nächste »
Angezeigt werden 1 bis 20 von 85