Folge uns
iBookstore
Android app on Google Play
Gefällt mir
Ein Programm der Universität Leiden
Geceleyin Gökyüzünde Bir Parıltı
16. November 2018, Seattle

Çizgi romanlarda inanılmaz karakterler var. Süpermen gözlerinden lazer atabilir, ve Hulk bir dağı kaldırabilecek kadar güçlü (gerçekten - bir kere yaptı).

Evrenin de kendi süper kahramaları var. Tıpkı Flash gibi, bu fotoğraftaki yıldızın da süper hızı var. Gece gökyüzünde diğer tüm yıldızlardan daha hızlı hareket ediyor!

Yıldızın adı Barnard'ın Yıldızı. Ortalama bir ömürde (80 yıl), gördüğümüz gökyüzünde ayın genişliğine eşit miktarda mesafe kat edecek.

Barnard'ın Yıldızı Güneş'e en yakın yıldız (çoğu yıldız çift ya da gruplar halinde bulunur), ve bu yakınlığı sayesinde süper gücüne sahip.

Bir plajda oturup denize baktığını hayal et. Köpeğini yürüten biri görünülen tüm plajı dakikalar boyunca kat edebilir, fakat uzaktaki bir gemi çok az hareket etmiş gibi görünür. Tabi ki de geminin insandan çok daha hızlı hareket ettiğini biliyoruz, fakat uzaklık bize numaralar oynuyor.

Aynı numara yüzünden (kozmik standartlara göre) bize yakın olan Barnard'ın yıldızı diğer tüm yıldızlardan daha hızlıymış gibi görünüyor. Bu küçük yıldızı daha bile havalı yapan, onun yörüngesinde dönen gezegen!

Yeni keşfedilen gezegen Dünya'ya ikinci en yakın 'dış gezgen'. Gezgen Dünya'dan yaklaşık üç kat daha büyük ve kayayla kaplı bir yüzeyi var, ama benzerlikler burada bitiyor.

Barnard'ın yıldızı bir kırmızı cüce yıldız, yani bizim Güneşimizden daha soğuk ve daha sönük. Bu yıldıza çok yakın olmasına rağmen gezegen sıcaklığın büyük ihtimalle -170C'ye indiği donuk ve karanlık bir gezegen, yani bizim bildiğimiz kadarıyla yaşamaya uygun değil.

 

İlginç Gerçek

Barnard'ın Yıldızı'nın gerçek hızı saatte 500,000 kilometre. Bu inanılmaz hıza rağmen, bilinen en hızlı yıldız değil. Bu ünvana US708 sahip. US708 evrende saatte 4 milyon kilometre hızla dolaşıyor.

Share:

Mehr Neuigkeiten
14 September 2020
10 September 2020
3 September 2020

Bilder

Der Flash des Nachthimmels
Der Flash des Nachthimmels

Printer-friendly

PDF File
1,1 MB