Folge uns
iBookstore
Android app on Google Play
Gefällt mir
Ein Programm der Universität Leiden
Mars’ta Gömülü Sırları Aramak
30. November 2018, Seattle

İnstagramda çabuk bir arama "selfie" hashtagiyle paylaşılan 350 milyondan fazla fotoğraf buluyor. Fakat hiçbiri Mars'taki InSight uzay aracının NASA'ya attığıyla yarışamaz!

Bu fotoğraf InSight 23 Ekim tarihinde 6 aylık bir uçuştan sonra Mars'a indiğinde çekilmiş. Fotoğraf uzay aracının bir kısmını ve kırmızı gezegenin arka plandaki tozlu yüzeyini gösteriyor.

InSight Kırmızı Gezegen'in ekvatoruna (Kuzey ve Güney kutuplarının tam arası) yakın büyük bir düzlüğe indi. Bölge o kadar düz ve boştu ki "Mars'ın en büyük otoparkı" adını aldı. Bu NASA'nın tam istediği şeydi.

Büyük bir kayaya ya da dik bir yamaca inmek İnSight düşmesine sebep olup sonunu getirebilirdi. Ayrıca uzay aracının Mars'ın yamaç ve vadileriyle iilgisi yok.

Geçmiş araçların aksine, yüzeyi kazarak gezegenin içini araştıracak. "köstebek" adındaki bir alet kendini yüzeyin 5 metre altına kazarak gömülü sırları arayacak, mesela gezegenin çekirdeğinden ne kadar ısı çıktığı.

Başka bir alet, yaklaşık bir voleybol büyüklüğünde, toprak kaymaları, toz fırtınaları, meteorlar, ve hatta "Mars Depremlerini" nedeniyle meydana gelen küçük hareketleri ölçecek.

Birlikte çalışarak bu aletler Mars'ın içinden fotoğraflar göndererek doktorların ultrasonla insan vücudunu görmesi gibi bizim de Mars'ı görmemizi sağlayacak.

Bu her türlü şeyi bulmamızı sağlayacak, mesela Mars ve Dünya gibi kayalı gezegenler nasıl oluştu ve zaman içinde nasıl değişti. Bilgiler yaşamın nereden geldiği, hatta belki nasıl kaybolduğu hakkında ipuçları sunabilir.

Okyanusları, hava durumu ve insan aktivitesiyle gezegenimizin sürekli değişiyor ve tarihi uzak geçmişte kaldı. Fakat Mars milyonlarca yıl boyunca aşağı yukarı aynı kaldı, ve bize geçmişe dair bilgi sunabilir.

İlginç Gerçek

InSight Mars'a yolculuğunda tek başına değildi, iki otostopçu ile geldi; "Wall-E" ve "Eva". Bu iki minik uydu Insight'ın cesur inişi hakkında Dünya'ya bilgi gönderip her şeyin yolunda olduğunu bildirdi.

Share:

Mehr Neuigkeiten
14 September 2020
10 September 2020
3 September 2020

Bilder

Auf der Suche nach den vergrabenen Geheimnissen auf dem Mars
Auf der Suche nach den vergrabenen Geheimnissen auf dem Mars

Printer-friendly

PDF File
981,5 KB