Folge uns
iBookstore
Android app on Google Play
Gefällt mir
Ein Programm der Universität Leiden
Sıcak Gelişmeler: Merkür'e Yolculuk Başladı
9. November 2018, Seattle

Ekim ayında BepiColombo adında yeni bir uzay aracı Merkür'e uzun ve dolambaçlı 7 yıl sürecek bir yolculuğa başladı!

Merkür Güneş Sistemimizdeki en küçük ve Güneş'e en yakın gezegen. Geceleyin gökyüzündeki en parlak nesnelerden biri olduğu için insanların Merkür'den binlerce yıl boyunca haberi vardı, fakat hala Güneş Sistemimizdeki en gizemli gezegenlerden biri.

Merkür Güneş'e o kadar yakın ki ziyaret etmesi oldukça tehlikeli bir yer. Bu gezegene yakınlaşan her şey 450C'ye kadar çıkabilen sıcaklarla yüzleşmek zorunda. Şu ana kadar sadece 2 uzay aracı bu yolculuğu gerçekleştirdi, fakat BepiColombo buna hazır!

BepiColombo 2 sonda ve onları Güneş Sistemi boyunca taşıyacak olan motordan oluşuyor.

Merkür'ün etrafındaki yakıcı sıcaktan korunmak için sondalardan biri "mangal dönüşü" yapacak, ısıyı eşit dağıtmak için dakikada 15 kere dönecek. Diğeri ise Güneş ışınlarından korunmak için özel bir örtüyle sarılı.

İki sonda önceki görevlerin iki katı daha fazla bilimsel ekipman taşıyacak. Ayrıca gezegenin yakınında daha uzun süre bulunup bize eskisinden daha net görüntü sağlayacak.

BepiColombo'nun çözmeye çalışacağı sırlardan biri ise Merkür'ün devasa çekirdeği. Bizim gezegenimizin merkezindeki metal çekirdek gezegenin hacminin %17sini oluşturuyor, fakat bu oran Merkür'ünkü için %60!

Bunun nedenini hiç kimse tam olarak bilmiyor, ama bir teoriye göre Merkür yaşamında Güneş'ten şimdiki halinden daha uzakta başladı. Güneş'e yaklaşırken başka bir cisme çarptı.

Şiddetli çarpışma gezegenden uzaya tonlarca kaya uçurdu, böylece gezegeni öncekinden çok daha küçük bıraktı. Fakat kilometrelerce kaya içindeki çekirdek güvende kaldı.

 

İlginç Gerçek

BepiColombo ilk bakışta garip bir isim gibi görünebilir. Uzay aracı aslında İtalyan bilim insanı Giuseppe "Bepi" Colombo'nun adını taşıyor. Bepi Merkür'ün daha önceki görevlerinden biri olan Mariner 10'da çalıştı.

Share:

Mehr Neuigkeiten
14 September 2020
10 September 2020
3 September 2020

Bilder

Eine heiße Sache: Weltraummission zum Merkur gestartet
Eine heiße Sache: Weltraummission zum Merkur gestartet

Printer-friendly

PDF File
1,0 MB