Folge uns
iBookstore
Android app on Google Play
Gefällt mir
Ein Programm der Universität Leiden
Bir kuyrukluyıldız mı, çift asteroid mi, ikisi de mi?
13. October 2017, Istanbul

 Teleskoplarıyla bile, astronomlar bazen çift görebiliyor - aynı zamanda iki asteroid olan bir kuyruklu yıldız keşfedildi!


 Asteroid 288P Mars ve Jüpiter arasında yer alan uzaktaki bir asteroid kemerinde bulunduğu için gözlemlenmesi zor. Fakat yakın zamanda Dünyaya yaklaştı, böylece sonunda detaylı bir şekilde görünebildi. 288P'nin aslında bir değil, iki asteroid olduğunu keşfetmek büyük bir sürprizdi!
 Bu asteroid çiftine "ikili asteroid" deniyor, yani birbirlerinin yörüngesinde olan ikiz asteroidler. Hatta ikisi de neredeyse aynı boy ve ağırlığa sahip olduğu için ikiz gibiler!
 Bu asteroidlerin ne kadar ağır olduğunu ölçebilmek etkileyici bir başarı. Dahası, bilim insanlarıbunların bir kuyruklu yıldız gibi davranan ilk asteroid çifti olduğunu buldu!
 Asteroidlerin üzerindeki buzun Güneşten gelen sıcaklık nedeniyle eridiği görüldü, tıpkı bir kuyruklu yıldızda olduğu gibi. Bu 288P'yi aynı zamanda kuyruklu yıldız olan ilk çift asteroid yapıyor!
 Tüm bu benzersiz buluşlar nedeniyle bilim insanları 288P gibi başka bir nesne bulabilirler mi, bilmiyorlar. Bulunana kadar, astronomlar çift asteroid gördükleri için kendilerini çok şanslı sayıyor.

 

İlginç Gerçek


 Güncel araştırmalara göre, Dünyaya suyun önceden düşünüldüğünün aksine kuyruklu yıldızlardan değil buzlu asteroidlerden geldiğini biliyor muydunuz?

Share:

Mehr Neuigkeiten
14 September 2020
10 September 2020
3 September 2020

Bilder

Der Doppel-Asteroid 288P
Der Doppel-Asteroid 288P

Printer-friendly

PDF File
969,0 KB