Folge uns
iBookstore
Android app on Google Play
Gefällt mir
Ein Programm der Universität Leiden
Güneş Lekesi mi?Güzellik Lekesi mi? Güneş Her Zamankinden Daha Çekici!
23. February 2018, Istanbul

Hepimiz mıknatısları biliriz, buzdolaplarımızı süsler ve pusulalara yön verirler. Peki nasıl çalıştıklarını hiç merak ettiniz mi?

Her mıknatısın bir "manyetik alanı" vardır. Bu mıknatısın etrafındaki diğer nesneleri itme ya da çekmesini sağlayan görünmez bir alandır. Örneğin mıknatıs buzdolabı kapısına çekilir.

Bu güçleri sayesinde mıknatıslar birçok yerde bulunurlar. Bilgisayarlar, mikrodalga fırınlar, hatta uzayda mıknatıslar vardır! Güneşimiz devasa bir mıknatıstır.

Çoğu zaman Güneş'in manyetik alanı gayet etkisizdir: Bir buzdolabı mıknatısından 100 kat daha zayıf! Fakat bilim insanları Güneş'in manyetik alanında normalden 6000 kat daha güçlü bir bölge buldular. Güneş'in yüzeyinde keşfedilen en güçlü manyetik alandı.

Bu iki fotoğraf Güneş'teki ultra manyetik bölgeyi gösteriyor. Karanlık Güneş Lekeleriyle dolu. Bunlar Güneş'in yüzeyindeki daha soğuk ama daha güçlü manyetik alanı olan bölgeler.

Üstteki fotoğraf Güneş yüzeyinin normal bir fotoğrafı. Alttaki ise manyetik alanının bir fotoğrafı. Rengi manyetik alanın gücünü gösteriyor, mavi bölgeler zayıf ve kırmızı parçalar güçlü mıknatıslar.

Güneş'in manyetik alanı ayrıca parçacıkların yüzeyinden fırlamasına neden oluyor. Bunun neden olduğu "uzay hava durumu" uydulara zarar verebilir, radyo dalgalarını kesebilir, ya da astronotlara tehlike oluşturabilir. Bu nedenle manyetik alanları ve nasıl çalıştıklarını anlamak çok önemli!İlginç Gerçek

Dünya'da bizi çeken şey manyetik alan değil yer çekimi. Eğer yer çekimi bu kadar güçlü olmasaydı manyetik alanı daha kolay fark ederdik.

Share:

Mehr Neuigkeiten
14 September 2020
10 September 2020
3 September 2020

Bilder

Sonnenflecken oder Schönheitsflecken: Die Sonne ist schöner denn je!
Sonnenflecken oder Schönheitsflecken: Die Sonne ist schöner denn je!

Printer-friendly

PDF File
1,1 MB