Folge uns
iBookstore
Android app on Google Play
Gefällt mir
Ein Programm der Universität Leiden
Bildiğiniz Süper-kahramanlardan Değil
30. April 2012

Büyük kütleli bir yıldız inanılmaz derecede küçük bir hacim içine sıkıştırıldığında bir karadelik oluşur. (Dünya'yı bir bilye haline sıkıştırmanıza eşdeğer!) Küçük bir alanda bu kadar çok madde içermesi karadeliklere bir süper-güç verir: İnanılmaz güçlü çekimi sayesinde, çok yaklaşan ışığı bile sonsuza dek yutabilir!

Tehlike bölgesinde, karadeliğin içinde sonsuza kadar kaybolmadan önce çevresinde olan her türlü madde çok yüksek hızlarlar ivlendirilir. Gökbilimciler uzayda özel teleskoplar kullanarak bu hızlı hareket eden maddelerin yaydıkları X-ışınlarını gözleyebiliyorlar.

Tabii ki, bir süper kahramanın gücünde de bir sınır olmalıdır. Ancak son yıllarda gökbilimciler karadeliklerin etrafında mümkün olduğundan çok daha fazla X-ışını yayan bölge keşfettiler. Yukarıdaki gibi görüntülenen M83 gökadasında, gökbilimciler bu türden ilginç bir karadelik keşfettiler.

Gökbilimciler karadeliklerin süper güçlerinin nereden geldiğini hala tam olarak anlayamamış olsalar dahi, bu tür karadeliklerinin diğerlerine göre daha ağır olabileceğini tahmin ediyorlar. Ağır bir karadelik hafif bir karadelikten daha fazla madde içine çekebileceğinden daha fazla X-ışını yayar. Normal karadelikler gibi Güneş'ten bir kaç kat daha ağır olması gerekirken, bu süper güçlü olanlar 100 kat daha ağır olabiliyorlar.

 

İlginç Gerçek

M83 gökadasındaki karadelik, şu anda aşırı-güçlü durumda olduğundan, öncekine göre 3000 kat daha fazla X-ışını üretiyor.

Mehr Informationen

Uzay Gazetesinin bu sayısı NASA'nın Chandra X-ışın Gözlemevi Basın Bülteni kaynak alınarak hazırlanmıştır.

Share:

Bilder

Nicht gerade ein durchschnittlicher Superheld
Nicht gerade ein durchschnittlicher Superheld

Printer-friendly

PDF File
1,0 MB