Folge uns
iBookstore
Android app on Google Play
Gefällt mir
Ein Programm der Universität Leiden
Kuyrukluyıldız Fırtınasına Doğru
21. January 2018, Istanbul

Kar ya da kum fırtınalarının yaşandığı bir yerde mi yaşıyorsunuz? Çoğumuzun hayatı ani bir kar fırtınası gibi şiddetli bir doğa olayı yaşanırsa oldukça etkilenir. Kar ve rüzgar ulaşımı durdurup, elektrikleri, ısıyı ve iletişimi bazen günlerce bile kesebilir.

2014 ve 2016 yılları arasında Rosetta uzay aracı Kuyrukluyıldız 67P'nin yanında uçtu. Bu iki yıl Rosetta Dünya'da yaşanan şiddetli hava olaylarına benzer bir durum yaşadı.

Bu fotoğraf Rosetta tarafından Kuyrukluyıldız 67P'nin yanında uçarken çekildi. Kar fırtınası gibi görünse de aslında bu parçacıklar kameranın önünden geçen kozmik toz tanecikleri.

Kuyrukluyıldızlara bazen "kirli kartopları" denmesinin nedeni de buz ve tozdan oluşmaları. Güneş'e yakın uçarlarsa yüzeyleri ısınır ve buz buharlaşarak tozla birlikte uzaya kaçar. Kuyrukluyıldız 67P'nin bu kadar yakınında uçtuğu için Rosetta bunun gibi bir sürü fırtınalara ve tozlardan darbelere maruz kaldı.

Tüm tehlikelerine rağmen, bu toz Dünyadaki bilim insanları için gayet ilginç. Yaşamı boyunca Rosetta onbinlerce toz tanesini inceleyip bilim insanlarının Güneş Sisteminin yapıtaşlarını anlamasına yardım edecek bilgi sağladı.İlginç Gerçek

Bir sürü diğer uzay aracı gibi Rosetta yıldızları kullanarak yön buldu. Fakat bazen toz taneciklerini yıldız sanıp yönünü şaşırdı!

Share:

Mehr Neuigkeiten
14 September 2020
10 September 2020
3 September 2020

Bilder

Kometensturm
Kometensturm

Printer-friendly

PDF File
1,0 MB