Folge uns
iBookstore
Android app on Google Play
Gefällt mir
Ein Programm der Universität Leiden
Bize En Yakın Yıldız Gittikçe Tanıdık Görünüyor
17. November 2017, Istanbul

Evrende yaşam illa ki uzaylı demek değil, biz de olabiliriz.

Şu ana kadar Dünya dışı yaşam gezegenimizi ziyaret etmedi, fakat insanlar da evrenin derinliklerine gitmiş değil. Güneş sistemini terk edip derin uzaya gitme şansımız olacak mı?

Eğer olacaksa, en bariz hedef Güneş sistemine en yakın yıldız olan Proxima Centauri olurdu.

Şu anki roket teknolojisiyle o yıldıza gitmek onlarca milyon yıl sürerdi. Fakat Starshot Projesi adlı yeni bir proje bu zamanı 20 yıla indirmek istiyor.

Düzinelerce kuvvetli lazer kullanarak biliminsanları minyatür uzay sondalarını yıldıza saniyede 60.000 kilometreye kadar çıkan hızlara ulaşarak fırlatmayı hedefliyor. Bu hızla Ay'a gitmek 7 saniyeden kısa sürer!

Fakat Proxima Centauri gitmeye değer mi?

Her yeni fotoğrafla bu yıldızın etrafı daha ilginç ve heyecan verici görünüyor. Geçen sene Dünyaya benzer kayaç bir gezegen yıldızın yörüngesinde görüldü. Yakın zamanda yıldızın 'toz kemerleri' adı verilen kaya ve buz parçalarından oluşan halkalarla çevrili olduğunu keşfettik.

Toz kemerleri gayet tanıdık, kendi Güneş sistemimizde buna benzer Asteroid Kuşağı ve Kuiper Kuşağı adında iki bölge var. Bu bölgeler Güneş sisteminin gezegen ya da aylar gibi büyük cisimleri oluşturmamış olan yedek parçalarından meydana geliyor.

Bu taşlı kemerler Proxima Centauri'nin şu ana kadar sadece bir tane görsek de büyük hitimalle birden fazla gezegene sahip olduğu anlamına gliyor.

Bu keşif ayrıca Starshot Projesine de yararlı olacak. Yıldızın etrafında ne olduğu ile ilgili kesin bilgiler güvenli ve başarılı bir görev için çok önemli.

İlginç Gerçek

Proxima Centauri'nin etrafındaki kaya ve buz parçaları Asteroid ve Kuiper Kuşağı'ndakilere çok benzer. Boyutları en küçük toz parçasından kilometrelerce uzayan kayalara kadar değişiklik gösterebiliyor.

Share:

Mehr Neuigkeiten
14 September 2020
10 September 2020
3 September 2020

Bilder

Unser nächster Stern sieht immer vertrauter aus
Unser nächster Stern sieht immer vertrauter aus

Printer-friendly

PDF File
1,0 MB