Folge uns
iBookstore
Android app on Google Play
Gefällt mir
Ein Programm der Universität Leiden
Od ziarenek do planet
30. November 2012

Przez długi okres czasu wiedzieliśmy, że planety tworzą się i żyją dookoła gwiazd. Przykładowo, nasze Słońce jest rodzicem dla wszystkich planet w naszym Układzie Słonecznym. Jednak teraz astronomowie dowiedli, że planety mogą się tworzyć wokół innych obiektów, nie tylko gwiazd! Oznacza to, że skaliste planety podobne do Ziemi mogą być częściej spotykane niż kiedykolwiek sobie to wyobrażaliśmy!

Gdy rodzi się nowa gwiazda, gaz który pozostał po jej narodzinach tworzy dookoła niej pierścienie podobne do pierścieni Saturna. Czasem kilka ziarenek pyłu zlepi się w jedno tworząc większe kamyki. Te z
kolei, mogą się zderzać i wówczas tworzą większe obiekty, aż do utworzenia ogromnych ciał czyli planet!

Właśnie te małe kamyczki zostały niedawno dostrzeżone przez astronomów wokół "brązowego karła" - obiektu, który nie jest ani gwiazdą ani planetą. Są za to czasami nazywane "niedoszłymi gwiazdami". Są za duże, aby klasyfikować je jako planety (czasami są 80 raz cięższe od Jowisza!). Jednak mimo wszystko są za małe, aby rozpocząć spalanie swojego paliwa i skończyć jako gwiazdy, więc nie świecą.

Nikt nie spodziewał się, że można spotkać ziarnka wokół brązowych karłów głównie ze względu na fakt, że znajduje się tam mało materiału, a więc szanse na utworzenie większych kawałków są bardzo małe. Okazuje się jednak, że astronomowie byli w błędzie. Zderzenia ziarenek są dosyć częste i bardzo możliwe, że gdzieś już utworzyły się jakieś skaliste planety! Dzięki temu, znalezienie kolejnej Ziemi staje się z dnia na dzień coraz bardziej realne!

Ciekawostka

Brązowe karły może nie są tak jasne, jak prawdziwe gwiazdy, ale mimo wszystko świecą. Dzieje się tak ponieważ ich grawitacja powoduje ciągłe pulsowanie materiału, z którego są zbudowane. To powoduje, że karzeł się nagrzewa i tli się delikatnie na czerwonawy kolor.

Share:

Mehr Neuigkeiten
14 September 2020
10 September 2020
3 September 2020

Bilder

Von Staubkörnern zu Planeten
Von Staubkörnern zu Planeten

Printer-friendly

PDF File
934,2 KB