Folge uns
iBookstore
Android app on Google Play
Gefällt mir
Ein Programm der Universität Leiden
Pihanje mehurčkov
16. November 2012

Astronomi so ujeli zelo poseben dogodek v vesolju: tako imenovano ‘ponovno rojeno planetarno meglico’. To je plinast mehurček znotraj prej napihnjenega mehurčka ali meglice, kot ga lahko vidite na tej sliki. Večina zvezd ob koncu svojega življenja naredi okoli sebe meglico, a včasih, kot v tem primeru, naredijo isto stvar dvakrat.

Ko zvezda podobna našemu Soncu pokuri vse svoje gorivo, se napihne na več kot desetkratno velikost v orjaško rdečo orjakinjo. Zaradi tako ogromne velikosti zvezda nato s težavo zadržuje svoje zunanje plasti, ki jih večinoma odnese v vesolje. Medtem pa preostalo jedro zvezde od znotraj napade te razpršene plasti s tako močno svetlobo, da jih spremeni v planetarno meglico – barvito sijoč oblak plina.

V redkih primerih nato še jedro ponovi ta trik: se napihne in spremeni v meglico. V tem primeru imenujemo to ‘ponovno rojena planetarna meglica’. V primerjavi z življenskim časom zvezde trajajo planetarne meglice zelo kratek čas. Razpršijo se v vesolje po samo nekaj tisoč letih. Zato je meglice težko opaziti, ponovno rojene meglice pa še težje. A tokrat je astronomom uspelo, da so eno ujeli s kamero!

 

Cool dejstvo

Pred nekaj stoletji so ljudje, ko so videli skozi teleskop barvito planetarno meglico, mislili, da gledajo plinast planet. Od tu izvira ime 'planetarna meglica'.

Mehr Informationen

 

To je otroška verzija novice Nasinega rentgenskega observatorija Chandra.

Share:

Mehr Neuigkeiten
14 September 2020
10 September 2020
3 September 2020

Bilder

Wie Seifenblasen
Wie Seifenblasen

Printer-friendly

PDF File
944,4 KB