Folge uns
iBookstore
Android app on Google Play
Gefällt mir
Ein Programm der Universität Leiden
Kosmiczna Olimpiada
28. June 2012

We Wszechświecie wszystko jest w ruchu. Większość gwiazd zachowuje się jak maratończycy – pokonując ogromne dystanse w kosmicznej przestrzeni przez całe swe życie. Astronomowie odkryli jednak gwiazdę (zielona plamka na zdjęciu prezentowanym powyżej), która zachowuje się nieco inaczej niż pozostałe – jest świetnym sprinterem.

By dowiedzieć się, z jaką prędkością owa gwiazda przemierza kosmiczną przestrzeń, naukowcy musieli docieć jak długą drogę przebyła od momentu, kiedy rozpoczęła swój szaleńczy bieg i ile czasu jej to zajęło. Astronomowie przypuszczają, że gwiazda wystartowała w okolicy centrum fioletowej chmury gazu znajdującej się na zdjęciu. Ich badania sugerują, że gwiazda ta jest pulsarem, czyli bardzo szybko rotującym obiektem. Taki pulsar został wyrzucony w trakcie kosmicznej eksplozji, po której pozostała ogromna chmura pyłu i gazu.

Naukowcy przypuszczają, że owy pulsar porusza się  z ogromną prędkością wynoszącą między 9 a 11 milionów kilometrów na godzinę! Jest to najszybszy ze znanych do tej pory pulsarów. Jego konkurentem jest inny pulsar, którego prędkość wynosi między 5 a 10 milionów kilometrów na godzinę.

Szkoda, że oba pulsary nie mogą jednocześnie wystartować w biegu na Kosmicznej Olimpiadzie. Zaoszczędziłoby to naukowcom sporo czasu, który muszą poświęcić na dokładne badania mające na celu precyzyjne wyznaczenie  prędkości obu obiektów. Dopiero wtedy dowiemy się kto tak naprawdę jest zwycięzcom!

Ciekawostka

Pulsar poruszający się z prędkością 11 milionów km/godz mógłby okrążyć ziemski równik w zaledwie 13 sekund!

Share:

Bilder

Die Weltraum-Olympiade
Die Weltraum-Olympiade

Printer-friendly

PDF File
1,0 MB