Folge uns
iBookstore
Android app on Google Play
Gefällt mir
Ein Programm der Universität Leiden
Önemli Birkaç Soğuk Gezegen Keşfedildi
12. April 2012

Halen inşa edilmekte olan ALMA adlı yepyeni bir teleskop, ilk keşifini yaptı bile! Bu fotoğrafta gösterilen yıldızın etrafında dolanan ve şimdiye kadar bulunan en soğuk gezegenler arasında olan iki gezegen tespit etti.

ALMA normal bir teleskop gibi görünmüyor. İnşası önümüzdeki yıl bittiğinde, 66 çanaktan oluşan, TV sinyallerini almak için evlerin kenarlarına veya çatılarına takılan uydu antenlerine benzeyecek. Ancak ALMA’nın çanakları yaklaşık 12 kat daha büyük ve TV programları göndermek için kullanılan radyo dalgaları için ayarlı değildir. Bunun yerine, milimetre-altı denilen farklı bir dalga türünü algılamak için tasarlanmıştır.

Bu dalgalar, gökbilimcilerin uzayda bulunan aşırı soğuk şeyleri (toz gibi) incelemelerine yardımcı olur. Gökbilimciler yeni keşif yapabilmeleri için, tam da buna ihtiyaçları vardır. Gezegenlerin kütleçekimi, soğuk bir toz bulutunu yıldızı çevreleyen dev bir halka haline getirdiği için, gökbilimciler tarafından tespit edilebildi.

Gökbilimciler bu gezegenleri keşfettiği zaman,  ALMA teleskoplarının sadece dörtte biri kullanıma hazırdı. Yeni keşifi bildiren gökbilimcilerden biri olan Bill Dent diyor ki "ALMA hala yapım aşamasında olabilir, ama şimdiden kendi türünün en güçlü teleskopu."


İlginç Gerçek

Bulunan gezegenler yıldızlarına, Dünya-Güneş mesafesinin 140 katı uzaklığında olduğundan oldukça soğuk koşullara sahiptirler!

Mehr Informationen

Uzay Gazetesi ESO Basın Bülteni'nin çocuklar için hazırlanmış halidir.

Share:

Bilder

Heiße Entdeckung kalter Planeten
Heiße Entdeckung kalter Planeten

Printer-friendly

PDF File
1,0 MB