Folge uns
iBookstore
Android app on Google Play
Gefällt mir
Ein Programm der Universität Leiden
Czy to ptak? Czy to samolot? Nie, to super Ziemia!
28. March 2012

Kiedy w nocy patrzysz na niebo, wszystkie gwiazdy wyglądają bardzo podobnie. Po latach badań jednak okazuje się, że każda z nich jest inna, czy to wielkością czy też kolorem. Sam kolor zależy od jej temperatury. Mimo, że wydawać by się mogło inaczej, gwiazdy niebieskie są znacznie bardziej gorące niż gwiazdy czerwone! W gruncie rzeczy, czerwone są najchłodniejsze z nich wszystkich! Najczęściej spotykane gwiazdy w naszej galaktyce - Drodze Mlecznej - to tak zwane "czerwone karły".

Niedawno, przy użyciu dużych teleskopów, astronomowie odkryli, że skalne planety są bardzo często towarzyszem czerwonych karłów. Planety te, większe od naszej Ziemi, są nazywane "super Ziemiami".

Astronomowie uważają, że cztery z dziesięciu czerwonych karłów w naszej Galaktyce są okrążane przez super Ziemie, które na dodatek są w takiej odległości od swojej gwiazdy, że na powierzchni może się znajdować ciekła woda (jeśli planeta jest zbyt blisko swojej gwiazdy - woda się zacznie gotować i wyparuje, a jeśli jest za daleko to woda zamarznie!).

W Galaktyce znajduje się 160 miliardów czerwonych karłów. To oznacza, że w Drodze Mlecznej, mogą istnieć miliony światów podobnych do naszego, posiadających ciekłą wodę. Jest to fascynujące, gdyż na tych planetach może znajdować się życie!

Ciekawostka

Nasze Słońce jest 100 razy szersze od Ziemi, jednak w kosmosie jest to bardzo niewielkie. Słońce zaliczane jest do żółtych karłów.

Share:

Mehr Neuigkeiten
14 September 2020
10 September 2020
3 September 2020

Bilder

Ist es ein Vogel? Oder ein Flugzeug? Nein, es ist eine Supererde!
Ist es ein Vogel? Oder ein Flugzeug? Nein, es ist eine Supererde!

Printer-friendly

PDF File
962,6 KB