Folge uns
iBookstore
Android app on Google Play
Gefällt mir
Ein Programm der Universität Leiden
Gökbilimciler Yeryüzünde Yaşamı Yeniden Keşfetti!
29. February 2012

Bu fotoğrafta Ay'ın aynı anda hem hilal hem de dolunay olmak istediği görülüyor! Bunun sebebi Ay'ın Güneş'i görmeyen kısmının, Dünya'dan yansıyan ışıkla hafifçe aydınlatılmasıdır. Buna yeryüzü ışığı diyoruz. Son günlerde gökbilimciler uzaylıların araştırılmasına yardımcı olmak için yeryüzü ışığını kullanıyorlar.

Yaşamın işaretleri bir gezegenin atmosferindeki, oksijen, ozon, metan ve karbon dioksit gibi özel gazların miktarlarına bakılarak bulunabilir. Ve gökbilimciler bir gezegenin atmosferinde ne tür gazların olduğunu, onlardan yansıyan 'gezegen ışığını' inceleyerek bulabilirler.

Fakat gezegen ışığı oldukça sönük ve yıldızların parlak ışığı tarafından bastırıldığı için onu gözlemek oldukça zor hale gelmektedir. Bununla birlikte, yıldız ışığı bir gezegen üzerine gelerek buradan yansıdığında gerçekleşen şey ışığın özellklerini değiştirmektedir. Gökbilimciler yapısı bozulan bu ışığa 'kutuplanmış' adını veriyorlar. Böylece, özellikle bu kutuplanmış ışığa bakarak gezegenlerden gelen sönük ışığı ayırt ederek gözlem yapabiliyorlar.

Gökbilimciler şu sıralar bunu 'yeryüzü ışığını' araştırarak test ediyorlar. Bu gözlemlerle Dünya'nın atmosferinin kısmen bulutlu olduğunu ve yüzeyinde okyanus ve bitkilerin bulunduğunu görmeyi başardılar. Aslında basit olarak Yeryüzünde yaşamı buldular! Bu kulağa biraz garip gelebilir, zaten dünyada yaşamın var olduğunu biliyoruz, ama bu yöntemi yöntemi kullanarak sonunda Evrenin başka yerlerindeki gezegenlerde yaşam bulunabilir!

İlginç Gerçek

Dünya'nın bulutları güneş ışığını okyanus ve karalardan daha fazla yansıtmaktadır. Bunun anlamı yeryüzü ışığı hava bulutluyken daha parlak olmaktadır.

Share:

Bilder

Astronomen entdecken Leben auf … der Erde?!
Astronomen entdecken Leben auf … der Erde?!

Printer-friendly

PDF File
914,9 KB